Egy felvett kockázathoz a további hibákat már nem az Üzleti tevékenység, hanem a Kockázati mátrix fülön lehet hozzáfűzni.
Rá kell állni az adott kockázatra (tehát nem elég a mérlegsoron állni) és ott kell meghívni a zöld plusz gombot (vagy Szerkesztés/Kockázat új hibasor parancsot).
Valószínűleg csak év végi vizsgálati időszak lett megnyitva. A program a tervezéskori lényegességet az évközi vizsgálatoknál veszi figyelembe (feltételezzük, hogy a tervezés év közben történik), az év végi vizsgálathoz már a T-L táblából „A vizsgálat kezdetekor”-i végrehajtási lényegesség kerül átemelésre.
Természetesen emiatt nem kötelező mindig évközi időszakot is nyitni (főleg kisebb cégeknél), lehetőség van csak év végi vizsgálati időszak nyitására is. Ekkor azonban a tervezés elvégzéséhez a T-L táblában a Tervezéskori átfogó lényegességet át kell írni „A vizsgálat kezdetekor” munkalapra is. Ezután már lehet a tervezéshez használni a T-U modul kockázati mátrix munkalapját is. Később, a konkrét (megtervezett) eljárások, vizsgálatok végzésekor ez az adat módosítható a beolvasott főkönyvi adatoknak megfelelően.
1. Az előző évi könyvvizsgálatban nincs évvégi vizsgálat (csak évközi vizsgálatok vannak).
Megoldás: Hozd létre az előző évi könyvvizsgálatban az évvégi vizsgálatot, olvasd be a főkönyvi kivonatot, készítsd el a mérleget és az eredménykimutatást. Majd hívd meg a tárgyévi könyvvizsgálatot, lépj be a főkönyvi kivonatba, és kattints a „Szerkesztés / Előző évi adatok átemelése” menüpontra.
2. Később nyitottad meg az előző évi könyvvizsgálatot, mint a tárgyévit.
Megoldás: Hívd meg a Fájl / Könyvvizsgálat kiválasztása menüpontot, majd állj rá a tárgyévi könyvvizsgálatra (csak állj rá, ne nyisd meg!). Kattints a Módosítás gombra! Az Előző évi adatok átemelése mezőnél tallózd ki az előző évi könyvvizsgálatot. Kattints az OK gombra, majd hívd meg a tárgyévi könyvvizsgálatot, lépj be a főkönyvi kivonatba, és kattints a „Szerkesztés / Előző évi adatok átemelése” menüpontra.
Abból indulunk ki, hogy a kapott főkönyvi állomány (xls vagy audit xml) már tartalmazza a helyesbítéseket, tehát a könyvelésben már lekönyvelték - külön főkönyvi számlákra! - az érintett korábbi hibás tételek korrekcióját.
1. Ha a kapott állomány főkönyvi kivonatát bekötjük a mérleghez, eredménykimutatáshoz, akkor az előző évi eredményt érintő korrekciós tételek bekerülnek a tárgyévi eredménykimutatásba.
Ezt kiküszöbölendő, "visszakönyveljük" az önellenőrzés/ellenőrzés következtében feltárt és lekönyvelt hibás tételeket az Átkönyvelés menüben, "elfogadott" jelleggel (az érintett évnek megfelelően "megpántlikázott" eredménytartalékkal szemben). Ezzel elérjük, hogy a tárgyévi eredmény oszlopban valóban csak a tárgyévi 5-8-9 főkönyvi adatok maradjanak.
2. A mérleg számlák módosítását nem kell visszakönyvelni, hiszen azoknál a tárgyévi göngyölített egyenlegnek tartalmaznia kell a korrekciót, tehát mérleg oldalon nem kell "kivenni" a tárgyévi oszlopból az érintett összegeket.
3. Az átkönyvelési lista segítségével a mérleg és az eredménykimutatás középső oszlopainak megfelelő soraiba - egyelőre - kézzel kell beírni a fenti tételeket, a forint összegeket.
Ha rendelkezésünkre áll egy önálló analitika az önellenőrzés eredményéről, akkor azt is felhasználhatjuk a kitöltéshez. A mérlegben az adózott eredmény változásához az eredménykimutatás középső oszlopában szereplő összeget írjuk. Természetesen, a számszaki egyezőségnek a középső oszlopban is érvényesülni kell mind a mérlegnél, mind az eredménykimutatásnál.
4. Ha nincs elkülönített főkönyvi számlára könyvelve a helyesbítés, akkor a fent leírtakat megelőzi a mi átkönyvelésünk – az Átkönyvelés menüben az általunk létrehozott technikai számlákra átkönyveljük a „normál” számlákról az érintett tételeket.
Hívd meg a főkönyvi kivonatot, és hozz létre technikai főkönyvi számlaszámot. (Szerkesztés / Hozzáfűzés menüpont). Célszerű a technikai főkönyvi számlaszámot az eredeti számlaszám + „T” (technikai), vagy valamilyen tartalomra utaló (pl. 311K – követel egyenlegű vevő, 454T – tartozik egyenlegű szállító, 441R/H – rövid/hosszú lejáratú rész…) karakterrel létrehozni. A technikai főkönyvi számlaszámot kösd be a megfelelő helyre (pl. a követel egyenlegű vevőket az egyéb rövidlejáratú kötelezettségekhez). Ezt követően az Átkönyvelés menüpontban könyveld át a megfelelő értéket az eredeti számlaszámról a technikai számlaszámra.
Ha téves inaktiválás miatt nem látod a munkád egyes részeit, és ismét aktívvá szeretnéd azokat tenni, akkor hívd meg a Tartalomjegyzék fejezetet (a Tárgyévi dosszié, illetve az Állandó dosszié utolsó eleme), majd jobb oldalon is kattints a Tartalomjegyzékre. Keresd meg a listában a problémás elemeket (ezek szürkén, inaktív állapotban látszanak), majd kattintsd be az előttük lévő jelölő négyzetet. Ezt követően hívd meg a Karbantartás / Kivétel / visszaállítás menüpontot.
Nyisd mega az X.Y. ügyfél könyvvizsgálatát! Állj rá a tárgyévi dosszié bármelyik fejezetére! Kattints a jobbfelső sarokban lévő buborék ikonra! A megnyíló ablakban jelöld be az „összes” vizsgálati területet! Kattints a „WEB ÜZENETEK” fülre, majd kattints a „Beolvasás” gombra!